Konec trápení s opary: Co na ně opravdu zabírá?

Co Na Opary

Co jsou opary a co je způsobuje?

Co na opary? Ty protivné puchýřky, co pálí a bolí, zná asi každý z nás. Jejich původcem je virus herpes simplex typu 1, zkráceně HSV-1. Šíří se bleskově - stačí pusa, dotyk nebo třeba společný hrnek či osuška. Když vás virus poprvé navštíví - což se klidně může stát až v dospělosti - už vám zůstane napořád jako věrný společník. A čas od času se připomene dalším oparem. Spustit ho může ledacos - když jste ve stresu, nachlazení, máte horečku nebo se třeba moc opalujete. A pozor - opar je pěkně nakažlivý! Proto dokud nezmizí, držte si odstup od ostatních a pečlivě dodržujte hygienu.

První příznaky oparu: Kdy zasáhnout?

Co dělat, když cítíte, že se blíží opar? První známkou bývá nepříjemné svědění a napětí v kůži. To je přesně ta chvíle, kdy byste měli začít jednat! Počkat, až naskočí puchýřky, není dobrý nápad. Když zasáhnete včas, opar se rychleji zahojí a tolik vás nepotrápí. V lékárně seženete spoustu přípravků proti virům, které zastaví jejich množení. Klíčem k úspěchu je ale hlavně silná imunita, která pomáhá tělu bojovat s virem herpes simplex. Dopřejte si kvalitní spánek, jezte zdravě a pijte hodně vody. Vyhýbejte se zbytečnému stresu, který vám imunitu oslabuje. Pokud vás opary trápí často nebo jsou hodně bolestivé, zajděte k doktorovi - může vám napsat účinnější léky.

Volně prodejné léky na opary: Krémy, gely a náplasti

Co na opary? Když vám naskočí ty protivné puchýřky na rtech nebo okolo, není to nic příjemného. Naštěstí v lékárně seženete spoustu přípravků, které vám pomůžou od bolesti i svědění a podpoří rychlejší hojení. Lidi nejvíc sázejí na krémy, gely nebo speciální náplasti.

Skvělou volbou jsou krémy a gely s aciklovirem, hlavně když začnete hned, jak cítíte první náznaky - třeba svědění nebo pálení. Aciklovir totiž zastaví virus v množení a opar se rychleji zahojí. Aby to ale zabralo, musíte mazat pravidelně, většinou pětkrát za den.

Náplasti na opary fungují jinak - vytvoří na oparu takovou ochrannou vrstvu, která ho chrání před bakteriemi a pomáhá ho vysušit. Plus jsou docela nenápadné, takže je můžete mít i pod make-upem.

Mějte ale na paměti, že běžné léky z lékárny jsou fajn na mírnější opary. Když se to horší nebo se vám opary pořád vrací, zajděte radši k doktorovi. Ten vám může předepsat něco silnějšího.

Domácí prostředky na opary: Babské rady, které fungují

Ty otravný opary - malý puchýřky na rtech, který nás dokážou pěkně potrápit. Ale nezoufejte, máme tu pár fíglů z domácí lékárničky, co vám můžou pomoct. Třeba taková kostka ledu zabalená v hadříku dělá divy - stačí ji párkrát za den přiložit na postižený místo a uleví se vám od bolesti i otoku. Skvěle funguje i tea tree olej, kterej má protizánětlivý účinky. Namočte vatovou tyčinku do oleje a jemně potřete opar, klidně to opakujte během dne. A heřmánek? Ten je taky super pomocník! Uvařte si silnej heřmánkovej čaj, nechte ho vychladnout a pak s ním opar potírejte. Heřmánek krásně zklidňuje a hojí. I když jsou tyhle domácí recepty fajn, někdy je prostě potřeba zajít k doktorovi. Hlavně když se to nelepší ani po tejdnu nebo když se to nějak zhorší.

Prevence oparů: Jak se vyhnout dalšímu výsevu?

Co dělat s opary? I když jsou otravné, dá se jim celkem dobře předcházet. Klíčem je hlavně dobrá imunita. Proto se pořádně vyspěte, jezte zdravě a plno vitamínů, a nezapomeňte na pohyb. Stres vám moc nepomůže, ten imunitu spíš oslabí. A protože se opar rád šíří, myjte si pečlivě ruce, hlavně než si saháte na obličej. Taky si s nikým nesdílejte věci, co přijdou do pusy - příbory, skleničky a tak. Vyhněte se dlouhému pobytu na sluníčku nebo v zimě, to opary přímo milují. Když už vás opar přepadne, v lékárně seženete spoustu přípravků a gelů, co to rychleji zahojí a uleví od nepříjemných pocitů. Pokud vás opary trápí často nebo hodně bolí, zajděte radši k doktorovi.

Opar a imunita: Posilněte svou obranyschopnost

Opary jsou otravné puchýřky, které se objevují kvůli viru herpes simplex - a tenhle problém zná skoro každý z nás. Náš imunitní systém je v boji s tímto vetřelcem naprosto zásadní. Když máme oslabenou imunitu, virus dostane šanci se rozmnožit a nadělat nám na rtech nepěknou neplechu. Proto je fakt důležité držet si imunitu v dobré kondici, ať oparům předejdeme. Imunitu nám můžou shodit různé věci - třeba když jsme ve stresu, málo spíme, cpeme do sebe nezdravé jídlo nebo bereme některé léky. Naopak když žijeme zdravě, dopřejeme si kvalitní spánek, jíme pestrou stravu s hodně ovocem a zeleninou a hýbeme se, naše imunita je spokojená a silná. Nesmíme zapomínat ani na vitamíny a minerály - hlavně céčko, déčko a zinek, ty jsou pro naši obranyschopnost jako stvořené.

Vlastnost Krém A Domácí léčba B
Dostupnost bez předpisu Ano Závisí na léčbě
Rychlost úlevy Střední Závisí na léčbě

Kdy navštívit lékaře?

Opary obvykle samy zmizí do týdne až deseti dnů a není potřeba chodit k doktorovi. Jsou ale případy, kdy je lepší lékaře navštívit. Když se vám opar udělá poprvé, měli byste zajít na kontrolu, ať víte, na čem jste. K doktorovi se vypravte taky tehdy, když se opar horší, rozlézá se po obličeji, máte slabou imunitu nebo se objeví další potíže jako teplota, bolí vás hlava nebo máte ztuhlý krk. Tyhle příznaky můžou znamenat něco vážnějšího, co je potřeba řešit jinak. Myslete na to, že když opary podchytíte včas, rychleji se zahojí a vyhnete se zbytečným problémům.

Opary, ty zákeřné potvory, které se objeví vždy v tu nejnevhodnější dobu! Co na ně platí? Někdo nedá dopustit na babské rady a potírá je zubní pastou, jiný zase přísaha na tea tree olej. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, důležité je začít s léčbou co nejdříve.

Božena Němcová

Mýty o opary: Co není pravda?

Co na opary? Pravda a mýty o nepříjemném problému

Kdo by je chtěl? Ty protivné puchýřky na rtech, které nejen že bolí, ale taky pěkně otravují. Kolem oparů koluje spousta různých rad a doporučení, ale ne všechno, co se říká, je pravda. Pojďme si to trochu vyjasnit.

Říká se, že opar chytnete jen přímým kontaktem. Jenže tak jednoduché to není. Ten zákeřný virus, co za opary může, se sice nejčastěji šíří dotykem, ale umí cestovat i vzduchem v malých kapičkách.

Však on zmizí sám, nemusím s tím nic dělat. No, částečně je to pravda. Za týden až deset dní obvykle opar odezní i bez léčby. Ale proč to nevzít zkratkou? V lékárně seženete spoustu věcí, co vám uleví od bolesti a celé to zrychlí.

A co ta fáma o zubní pastě? Radši ne. Jo, pasta opar vysuší, to je fakt. Ale může ho taky pěkně podráždit a pak je to ještě horší. Mnohem líp uděláte, když sáhnete po něčem, co je na opary přímo určené.

Opar v těhotenství: Na co si dát pozor?

Když čekáte miminko, vaše tělo prochází spoustou změn a je náchylnější k různým infekcím. Mezi ně patří i nepříjemné opary, které způsobuje virus herpes simplex. Většinou jde sice o banální problém, ale v těhotenství je lepší být na pozoru. Pokud jste opary měla už dřív, nemusíte se bát - vaše tělo má protilátky, které ochrání i miminko. Horší je to, když vás opar překvapí poprvé právě během těhotenství. To už může být rizikové hlavně ke konci, ve třetím trimestru. Miminko by se mohlo narodit dřív, mít nižší váhu, a ve vzácných případech by mohlo dojít i k jeho poškození. Proto je důležité opary v těhotenství nepodceňovat a včas řešit.

Opar u dětí: Jak jim ulevit?

Když se u dětí objeví opar, většinou za tím stojí virus herpes simplex, který dokáže pěkně potrápit. Opar se sice časem zahojí sám, obvykle to trvá týden až deset dní, ale naštěstí máme po ruce různé možnosti, jak dětem od nepříjemného svědění a pálení ulevit. Přiložení studeného obkladu dokáže zmírnit otok i bolest. Základem je pečlivá hygiena, která brání dalšímu šíření viru. Proto by si děti měly často umývat ruce a vyhnout se dotýkání oparu nebo půjčování ručníků a příborů ostatním. V každé lékárně najdete speciální krémy a gely na opary, které dokážou urychlit hojení a zmírnit nepříjemné příznaky. Je ale dobré se předem poradit s lékárníkem nebo doktorem, který doporučí nejvhodnější přípravek podle věku a zdraví dítěte. Pokud má dítě oslabenou imunitu nebo jsou potíže vážnější, může doktor předepsat antivirotika. Nezapomínejte, že nejlepší je nemocem předcházet. Proto děti učte správným hygienickým návykům a vyhýbejte se lidem s opary.

Publikováno: 11. 04. 2025

Kategorie: zdraví