Mariánské dny: Co byste o nich měla vědět?

Marianne Dny

Co je menstruace

Menstruace, zkráceně „menstrua“ nebo hovorově „perioda“, je přirozený proces, kterým prochází zdravé ženy od puberty do menopauzy. Během menstruačního cyklu se děloha ženy připravuje na případné těhotenství. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, děložní sliznice se odlučuje a odchází z těla pochvou v podobě menstruační krve. První den menstruace se počítá jako první den cyklu, který trvá obvykle 28 dní, ale může se pohybovat od 21 do 35 dnů. Délka a intenzita krvácení se u žen liší, obvykle trvá 3 až 7 dní. Menstruace je přirozenou součástí ženského reprodukčního systému a neměla by být vnímána jako nemoc.

Průběh menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je jako měsíční tanec hormonů, který připravuje tělo na případné těhotenství. Začíná prvním dnem menstruace a trvá obvykle 21 až 35 dní. Dělí se na několik fází: menstruační fáze, kdy se děložní sliznice odlučuje a dochází ke krvácení, folikulární fáze, během níž roste ve vaječníku folikul s vajíčkem a zvyšuje se hladina estrogenu, ovulační fáze, kdy folikul praskne a uvolní vajíčko do vejcovodu, a luteální fáze, kdy se z prasklého folikulu stává žluté tělísko produkující progesteron, hormon důležitý pro uhnízdění oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedojde, hladiny hormonů klesají a cyklus se opakuje.

Typické menstruační potíže

Menstruační cyklus je pro každou ženu unikátní a s ním přichází i různé pocity a symptomy. Některé ženy prožívají menstruaci bez větších obtíží, jiné se potýkají s nepříjemnými příznaky. Mezi typické menstruační potíže patří bolestivá menstruace (dysmenorea), která se projevuje křečemi v podbřišku. Dalším častým problémem je premenstruační syndrom (PMS), který se objevuje několik dní před menstruací a zahrnuje změny nálad, podrážděnost, únavu, bolesti hlavy a zad, citlivost prsou a nadýmání. Během menstruace může docházet k silnému krvácení (menoragie), které ztěžuje běžné denní aktivity. Naopak některé ženy trápí i slabá menstruace (hypomenorea). Nepravidelná menstruace je dalším častým problémem, který může signalizovat hormonální nerovnováhu. Pokud vás trápí jakékoli menstruační potíže, je důležité se poradit s gynekologem.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud se vaše příznaky nezlepší do 7–10 dnů, je vhodné vyhledat lékaře. Stejně tak byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se vaše příznaky zhorší nebo se u vás objeví nové, závažnější příznaky. Mezi varovné signály, které by vás měly vést k lékaři, patří:

Vysoká horečka (nad 38,5 °C)

Silná bolest hlavy

Ztuhlý krk

Změny vidění

Obtížné dýchání

Bolest na hrudi

Zvracení

Zmatenost

Pamatujte, že toto není vyčerpávající seznam a vždy je lepší poradit se s lékařem, pokud máte o svém zdraví jakékoli obavy.

Menstruace a zdravý životní styl

Zdravý životní styl může hrát důležitou roli v tom, jak prožíváte menstruaci. Pravidelné cvičení může zmírnit menstruační bolesti a zlepšit náladu. Zaměřte se na aktivity jako jóga, plavání nebo svižná chůze. Vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a libové bílkoviny dodá tělu potřebné živiny. Naopak se vyhýbejte nadměrnému množství soli, cukru, kofeinu a alkoholu, které mohou zhoršovat příznaky PMS. Dostatek spánku je klíčový pro hormonální rovnováhu. Snažte se spát 7-9 hodin denně. Stres může ovlivňovat menstruační cyklus, proto se ho snažte minimalizovat. Pomoci vám můžou relaxační techniky jako meditace, hluboké dýchání nebo poslech hudby. Nezapomínejte na pitný režim. Dostatečný příjem vody pomáhá předcházet nadýmání a bolestem hlavy.

Mýty a fakta o menstruaci

Menstruace je přirozenou součástí života ženy, přesto se s ní pojí řada mýtů a polopravd. Jedním z nejrozšířenějších mýtů je, že ženy během menstruace nemohou otěhotnět. Pravdou je, že ačkoliv je pravděpodobnost nižší, k otěhotnění během menstruace dojít může. Dalším mýtem je zákaz mytí vlasů během menstruace. Mytí vlasů nemá na menstruační cyklus žádný vliv a je naprosto bezpečné. Stejně tak je mylná představa, že ženy během menstruace nesmí sportovat. Naopak, pohyb může zmírnit menstruační bolesti a zlepšit náladu. Je důležité spoléhat na ověřené informace a nebát se otevřeně mluvit o menstruaci s lékařem či jinou blízkou osobou.

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Petr Malý

Tagy: marianne dny | menstruace